19.12.13

Астрономія, олімпіада

ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії
10 клас (м. Київ, 2013)

Задача 1
З яких тіл Сонячної системи вдень на небі можна бачити одразу і Сонце, і зорі?

Задача 2
Тривалість доби на Марсі – 24 години 37 хвилин. Один Марсіанський рік триває 1,88 земних років. Чому дорівнює тривалість марсіанського року у перерахунку на марсіанську добу?

Задача 3
На якій планеті Сонячної системи «Заполяр’є» (область планети, на якій можливі полярні дні та полярні ночі) займає найбільшу площу? Відповідь обґрунтувати.

Задача 4
Оцінити, скільки приблизно часу триває місячне затемнення. Дані, що ви маєте: відстань Земля-Сонце L ≈ 150 млн км; відстань Земля-Місяць RЗ-М ≈ 400 тис. км; радіус Землі RЗ ≈ 6400 км; радіус Місяця RМ ≈ 1700 км, час повного оберту Землі навколо Сонця 365 діб, а Місяця навколо Землі – 28 діб. Примітка: міркування зручніше проводити, ніби то ми спостерігаємо в центрі Землі.

Задача 5
Визначити тривалість доби на планеті, радіус якої удвічі менший за радіус Землі, маса у вісім разів менша за масу Землі, а пружинні ваги на екваторі показують вагу на 1% менше, ніж на полюсі. Взяти радіус Землі   RЗ ≈ 6400 км, а прискорення вільного падіння на Землі gЗ ≈10 м/с2.
ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії
11 клас (м. Київ, 2013)

Задача 1
На якій єдиній планеті можна спостерігати і повне і кільцеподібне затемнення Сонця одним й тим самим супутником. Відповідь поясніть.

Задача 2
У нашій Галактиці зірки спектрального класу В «народжуються» приблизно один раз на 50 років. Оцінити, скільки зараз таких зірок у Галактиці, якщо тривалість життя однієї такої зірки складає 108 років.

Задача 3
Григоріанський календар був введений таким чином, щоб він співпадав з юліанським календарем у 325 р. н. е. Дайте відповідь, коли Старий Новий рік (за юліанським календарем) вперше можна буде святкувати 1 січня за григоріанським календарем.

Задача 4
Марс зручніше за все вивчати під час протистоянь, коли Земля знаходиться між Марсом і Сонцем. Визначити, через який інтервал часу повторюються протистояння Землі та Марсу. Марс здійснює оберт навколо Сонця за 687 земних днів, а Земля за 365 днів.

Задача 5
Визначити тривалість доби на планеті, радіус якої удвічі менший за радіус Землі, маса у вісім разів менша за масу Землі, а пружинні ваги на екваторі показують вагу на 1% менше, ніж на полюсі. Взяти радіус Землі   RЗ ≈ 6400 км, а прискорення вільного падіння на Землі gЗ ≈10 м/с2
 
 


 Розв'язки:
 10 клас
 

 11 клас

натхненник http://www.fiz-metodika.kiev.ua/
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...